Akçay konaklama ve gezi rehberi

Akçay, Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı küçük bir tatil beldesidir. Akçay, yeşil zeytinlikleri, temiz plajları ile Ege'nin incisi olarak anılmaya hak kazanmış bir yerdir. Akçay Güre Kaplıcaları ve Ören beldelerine çok yakındır. Normal nüfusu 20 bin olan bu küçük tatil beldesi yaz sezonunda
100 bini aşıyor. İstanbul'a yakın olduğu için yaz aylarında İstanbul'dan çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Akçay tatlı ve sağlıklı suyun bol olduğu yer olarak ün yapmıştır.

Akçay tarihi MÖ 1200-1800 yıllarına kadar uzanır. Burası korsan saldırılara açık olduğundan sonradan terkedildiği bilinmektedir. MÖ 9. asırda yaşayan ünlü Homeros Akçay'ı şiirlerinde Stoeis olarak anmıştır. Yani Akçay o dönemlerde yerleşim yeriymiş. Burası aynı zamanda Avrupa'yı Efes'e bağlayan yolun üzerinde bulunmaktadır.Akçay Çevresinde bulunan ilgi çekici noktalar:

Pınarbaşı; Güre Beldesi sınırları içinde bulunan ve Akçay´a 6 km mesafede olan bir piknik alanıdır.

Şahinderesi; Kazdağları'nın Altınoluk bölgesi eteğinde bulunan bir kanyondur. Akçay manzarasını tepeden izleyebilir ve temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bu piknik yerinde gönlünüzce vakit geçirebilirsiniz.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi, Altınoluk, Çağlayan, Mıhlı Çayı, Sütüven Şelalesi, Hasan Boğuldu, Küçükkuyu ve diğer Akçay yakınındaki yerler hakkında bilgi almak için..

Akçay'a Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan deniz yolu ile gelmek için deniz otobüsüyle Yalova'ya, oradan da Balıkesir Edremit yolundan Akçay'a ulaşabilirsiniz. Ankara'dan Eskişehir, Bursa, Balıkesir, Edremit yolunu takip etmelisiniz. İzmir'den ise Aliağa-Ayvalık-Ören yolunu takip edin.

Akçay'da Ne Yenir?


Körfezin incisi Akçay'da sardalya balığı, yılın her mevsiminde yenilebilir. Fener balığı buğulaması, kalamar dolması, börülce suyunda tarhana çorbası gibi yemekler de yöreye özgüdür.

Ve tabi, zeytinyağlılar unutulmamalı. Akçay'a gidip zeytinyağılılardan yememek olmaz.


Akçay - Zeytinli

Zeytinli Akçay'a 15 dk.'lık bir mesafede olup bir dere ile birbirinden ayrılmaktadır. Plajı ve denizi gayet temizdir. Zeytinli sahilinde az sayıda da olsa moteller bulunmaktadır ve geneli yazın hizmet vermektedir. Zeytinli gözde tatil merkezi olan Akçay'a sadece 2 km uzaklıktadır ve bir çok cafe, restorant ve disko gibi yerlere yürüyüş mesafesindedir.Zeytinli sahil bölgesinde yapılan çalışmalar ve Buz pateni sahası gibi rekreasyon alanları ile Zeytinli'nin çehresi hızla gelişmektedir.

Akçay'da Konaklama

Akçay'da tarzınıza göre seçim yapabileceğiniz çok çeşitli otel, motel, pansiyon, apart otel, tatil köyü mevcuttur.
Sezonun yoğun olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında Akçay'a gidecekseniz, erken rezervasyon yaptırıp hem indirimlerden faydalanmanızı hem de istediğiniz yeri önceden seçmenin rahatlığını yaşamanızı tavsiye ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder