İzmir'de ne yapılır? Nerelere gezilir? Kordonboyu

Antik adı Smyrna olan İzmir'in, adını kadın savaşçılardan oluşan efsanevi Amazonların bir kraliçesinden aldığı söylenir. Ege Denizi'nin en güzel körfezlerinden birinin kıyısında kurulmuş olan İzmir'in tarihi 8500 yıl öncesine dayanır. Doğasıyla, üretim gücüyle, birçok kültürü bir arada barındıran, hoşgörülü ve demokratik insanıyla, her dönemde Türkiye'nin ilgi çeken şehirlerinden biri olmuştur. 4 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin 3. büyük şehri konumundadır. İhracat hacmi en yüksek limanı ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla dünyaca bilinen bir şehirdir İzmir.

Adı İzmir'le özdeşleşmiş bir yerdir Kordonboyu. Resmi kayıtlarda ismi Atatürk Caddesi olarak geçer, fakat halk arasında bu kısım Kordonboyu olarak anılır. Bu bölge tam olarak Alsancak Gar'ı önünden başlar ve Konak Pier'e kadar uzanan rıhtım şerididir. Mükemmel manzarasıyla, mağazaları, kafeleri, restoran ve eğlence mekanlarıyla İzmir'in kalbinin attığı yer denebilir buraya. Son 10 yılda yapılan yenileme çalışmalarıyla çok dah işlevsel bir hal alarak, üzerinde törenlerin, açık hava sergilerinin, konserlerin, sportif aktivitelerin yapılabildiği bir yaşam alanı haline getirilmiştir.

Kordon'u, İmbat'ı ve denizi tamamlayan bir simgedir fayton. Yirminci yüzyılın ilk çeyreğine kadar ulaşımın en önemli aracıyken, gelişen teknolojiyle nostaljik bir öğeye dönüşmüştür. Faytonlar, günümüzde Kordonboyu ve Karşıyaka sahilinde gezinti yapmak istiyen turistleri beklemektedir.

İzmir Atatürk Müzesi


Kordon'da bulunan Atatürk Müzesi binası; 1875-1880 yılları arasında yapılmıştır. Konak 1926'da belediye tarafından Atatürk'e hediye edilmiştir. Atatürk İzmir'e geldiği zaman bu konakta kalmıştır. 25 Eylül 1941'de müzeye donüştürülmüştür. Müze'de Atatürk'e ait eşyalar, geleneksel kadın giyimleri, hamam takımları, elişleri, peşkir, uçkur ve keseler, mobilyalar sergilenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder