Adrasan gezilecek yerler, nasıl gidilir?

Büyük çam ağaçları ile bezenmiş Adrasan sırtını Beydağları'na dayamıştır. Berrak suları ve antik kent kalıntıları ile dikkat çeken bir yer Adrasan. Burada antik bir kent kurulmasının başlıca sebebi; rüzgârın tersten eserek yelkenlilerinin, yerleşimcilerin koya yanaşmakta zorlanması. Adrasan Koyu’ndan çıkıp Gelidonya Burnu’na gitmek zor bir iş gibi görünebilir fakat uzun ve zorlu bir güzergâh olsa da,vardığınızda elle kurularak çalıştırılan, Türkiye kıyılarının en yüksek feneri Gelidonya Feneri ni göreceksiniz. Fenike batığınında yattığı Gelidonya Burnu’nu, Beş Adalar’ı, Suluada’yı ve Sazak, Porto Ceneviz koylarını tekne gezileriyle görebilirsiniz. Suluada’ya giderseniz Akdeniz foklarını göreceksiniz.Denizden ulaşılabilen bir başka güzel uğrak yeri , mavi fosforlu mağaranın olduğu Gemleyik fiyortu. Deniz burada “S” yapıyor, bir haliç meydana getiriyor.

Adrasan’a bir saat süren mavi turla gidilebilecek Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları tekne turlarının mutlaka uğradığı ıssız kumsalların olduğu güzellikler.

Adrasan'a nasıl gidilir?


Antalya yönünden Adrasan’a ulaşmak için Ulupınar’dan Olympos yoluna girin.Yaklaşık 8 km.’lik virajlı bir yoldan sonra Çavuş köyü yönüne dönen yol, Adrasan Koyu’nda son buluyor. Yaz aylarında Antalya’dan otobüs ve minibüs seferleri yapılıyor.

Adrasan Otelleri, Konaklama


Aybars Hotel-KybeleHotel -Koreli Motel-Ford Otel -River Garden -Arkadaş Pansiyon -Gelidonya Pansiyonda Çadır ve karavanla konaklama imkânları var.

Ne yenir


Adrasan’daki otel ve pansiyonların çoğunda geleneksel Türk yemekleri yapılıyor. Odalar genellikle yarım pansiyon.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder