Finike'de ne var, ne yapilir, ne yenir, nasıl gidilir?

Sadece portakalı ile ünlü olduğu sanılsa da, Finike koyları, 10 kilometrelik kumsalı, tarihi eserleri ve muhteşem bir iklimi vardır. 2000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir Finike. Phoinikos adında bir liman kenti kurulmuştur zamanında bu topraklarda. Finike Elmalı yol üzerinde bulunan Arkyanda adında ören yeri vardır.
Burada koşu pisti, stadyum, kilise, tiyatro, hamam kalıntıları vardır. Lyimyra, Gagai, Rhodiapolis,Korydalla ayakta kalan kalıntılarıyla Phoinikos halkının bize hediye ettiği günümüze kadar taşınan diğer kalıntılar.

Finike gezilecek yerler


Limyra:
İÖ 6. yüzyılda Finike’nin kuzey doğusunda kurulmuştur bu antik kent,Alakır Çay ile Başgöz Çay arasındaki Toçak Dağı’nın güney yamacında temellenmiştir.Araştırmacılar Limyra’da birçok kitabe bulmuşlar. Yamaç evleri,heroon, tiyatro, üç netli bazilika ve oldukça geniş olan nekropoldeki anıtsal kaya mezarları görmek isteyeceğiniz muazzam kalıntılar ve tarihi eserler.
Gagai:
Kumluca’nın güney doğusunda yer alır,Yenice köyüne yaklaşık1.5 km. mesafede yer alır tarihi kent, üç bölümden meydana gelir:birincisi Yukarı akropolis ,ikincisi aşağı akropolis üçüncüsü düzlükte yer alan şehir yerleşimi. Adına tarih öncesi kaynaklarda ilk defa MÖ 4. yüzyılda rastlanır. Gagai de halka biçiminde inşa edilmiş kuşatma duvarı,yanlızca çukurunu görebileceğiniz antik tiyatro,şehir duvarları ve su kemerleri en çok dikkat çekenler.


Korydalla:
Kumluca’nın yaklaşık2 km. güneydoğusunda yer alır binlerce yıl öncesinden günümüze kadar akan kent.Araştırmacılar yazıt ve sikkelerin Roma İmparatorluk dönemine ait olduğunu belirlemişler.Korydalla’nın en iyi korunmuş kalıntılarının sukemeri ve
duvar parçaları olduğu söylenebilir.
Rhodiapolis:
Korydalla’nın 2km. kuzeyinde yer alır antik kent.Kentin denizden yüksekliği yaklaşık 200 metre.Tarih kaynaklarında ismine en erken MÖ 6. yüzyılda rastlanır.Rhodiapolis’teki tiyatro, Hellenistik devir kulesi, sarnıçlar ve nekropolis dikkatinizi mutlaka çeker.

Finike'ye nasıl gidilir?


Finike'ye Antalya-Kalkan otobüsleriyle gidilebilir. Havaalanına uzaklığı 125 kilometre, Antalya şehir merkezine uzaklığı 119 kilometredir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder