Ankara Kızılcahamam Kaplıcaları, iyi geldiği hastalıklar

Çocuğu olmayan bayanlara umut kapısı olan Kızılcahamam kaplıcaları Ankara'nın Kızılcahamam ilçe merkezinde bulunmaktadır. Büyük ve Küçük Kaplıca olmak üzere iki farklı kaplıca vardır. Büyük kaplıca suyunun sıcaklığı 47 derecedir. Küçük kaplıca suyu ise 44 derecedir. Meşhur Kızılcahamam maden suyu kaynağı 19,5 derece, Acısu Kaplıcası Kaynağı ise 34 derecedir. Kızılcahamamdaki kaplıcalardan hem içme hem de banyo kürü olarak yararlanmak mümkündür. İçme suları karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak metabolizmalarına şifa veriyor. Banyo kürleri ise kalp hastalıklarına, dolaşım bozukluklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir.

Büyük kaplıca 1985 yılında düzenleme geçirmiş ve kullanışlı hale getirilmiştir. Kurnalı yıkanma yerleri ile havuz birbirinden ayrılmış ve göbek taşı ilave edilmiştir. Burada ailelere özel küvetli özel kabinler vardır. Fizik tedavi bölümü mevcuttur. Büyük kaplıca belediye tarafından işletilmektedir.

Küçük Kaplıca ise Yenice Mahallesi Cami arkasında bulunmaktadır. Kurnalı bir yıkanma yeri ve havuz bölümünden ibarettir. Öğleye kadar erkekler, öğleden sonra ise kadınlar girebilmektedir.

Kızılcahamam kaplıcalarının iyi geldiği hastalıklar


Banyo kürü
* Romatizma
* Siyatik, lumbago
* Solunum yoları
* Deri hastalıkları
* Nevralji, kırık-çıkık
* Kalp ve kan dolaşım rahatsızlıkları
* Beslenme bozukluğu rahatsızlıkları
* Bazı kadın hastalıkları
* Çocuk hastalıklarıKaraciğer
* Böbrek, mide, bağırsak
* Metabolizma rahatsızlıkları
* Safra kesesi hastalıkları

İçme kürü
* Karaciğer
* Böbrek, mide, bağırsak
* Metabolizma rahatsızlıkları
* Safra kesesi hastalıkları

Kızılcahamam'a nasıl gidilir?Kızılcahamam Ankara’ ya 80 kilometre mesafede, Ankara- İstanbul karayolu üzerinde, 16.000 nüfuslu, çam ormanları, şifalı suları, kekik ve çam balı, modern turistik tesisleri ile eskiden beri başkentin akciğeri ve su deposu olarak bilinir. Ulaşım, Ankara Bentderesi ve Kızılcahamam’daki terminallerden her 15 dakikada bir hareket eden otobüslerle sağlanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder