Ayaş kaplıcaları, içmeleri, tedavi ettiği hastalıklar

Kaplıca sahası, Ankara İlinin kuzeybatısında yer alan Ayaş İlçesine 23 kilometre uzaklıktadır. Kaplıca alanında İç Anadolu Bölgesinin yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı olan genel iklim özellikleri görülmektedir.
Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir:
Hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde ortopedik ve nörolojik sekellerin iyileştirmesi, kronik dönemdeki romatizmal hastalıkların tedavisinde; içme uygulamaları seklinde mide barsak sisteminin fonksiyonel rahatsızlıklarında, safra kesesinin fonksiyonel rahatsızlıklarında tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.
Kapılca suyu sülfatlı mineralli su, Sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-alüminyum içermektedir. Kaplıca suyunun Ph değeri 8.06’dır. Toplam Mineralizasyonu 9042,3 mg/lt olup sıcaklık 30,5 -51 ºC’dir.
Ayaş Kaplıcalarına Nasıl Gidilir ?
Ayaş Kaplıcaları, Ankara İl Merkezine 83 km., uzaklıktadır. Kaplıca alanına Ankara İl Merkezinden D-140 karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, kaplıca alanı bu karayoluna 3 km.’lik bir yolla bağlanmaktadır. Havayolu ulaşımında 110 km. uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havaalanından yararlanılabilmektedir.
Ayaş İçmeleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder