Samsun Bafra gezilecek yerler, tarihi ve kültürü

Samsun'un en büyük ilçesi olan Bafra 90 bin nüfusa sahiptir. Samsun - Sinop yolunun 50. kilometresindedir. Sahile uzaklığı 20 kilometredir. Tarihi ve turistik olarak Karadeniz'in görülmesi gereken yerleridendir. Bu konuda recepsen.com'da rastladığımız tanıtıcı ve bilgilendirici bir makaleyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

"Bafra Karpuz şenliği:
Bafra karpuzunu ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmak ve çiftçilerimizi daha iyi ürün elde etmeye teşvik etmek amacıyla kutlanmaktadır. Her yıl Ağustos ayının son haftasında yapılan kutlamalarda konserler, folklor gösterileri, sergiler ve konferans gibi etkinlikler düzenlenir, iki gün sürer. Bafra halkı çoluk çocuk bu etkinliklere katılır.
Sele-Sepet Top Kandil Şenlikleri:
Ramazan ayının Bafra insanı ve bilhassa Bafralı çocuklar açısından çok ayrı bir anlamı daha vardır. Çocuklar, Ramazan ayının onbeşinci gecesini iple çekerler. Zira o gece onlar için güzel duyguların pekiştiği gecedir.
Ramazan ayının millet hayatımız üzerinde çok önemli tesirleri vardır. İnsanlarımız arasında dostluk, kardeşlik duyguları artar, suç oranları büyük oranda azalır. Her tarafı ulvi bir hava sarar. Kalpleri, tarifi kolay olmayan huzur doldurur. Hep iyi duygularla hareket edilir. Düşkünler daha çok düşünülür. Muhtaçlara yardım etmek için adeta yarışılır. Herkes evindeki iki lokmayı başkalarıyla paylaşmaya çalışır. İftar ve sahur sofraları, bütün aile fertlerinin bir ay süreyle bir araya geldiği bir eğitim fırsatıdır.
Velhasıl bu güzel ayın tadına doyum olmaz!"
Devamı...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder