Muğla'da ne yenir, ne alınır, ne yapılır?

Muğla ili ve ilçeleri zengin Ege ve Türk mutfağının zengin yemek çeşitleri ile tam ağız tadına hitap eden lezzetler içermektedir. Ağırlıklı olarak zeytinyağlı çeşitleri mutfağına ayrı bir güzellik katmaktadır. Sebze yemekleri olduğu kadar balık ve et yemekleri de bulunmaktadır. Tarhanası, börülce kavurması, börülce taratoru, hardal haşlaması, keşkek, kumbar, gürlen kebabı, balık çeşitleri, patlıcan reçeli, dövme köfte, çızdırma, üzüm köftesi, çopur, ekşili biber, döş… gibi tatları mutlaka denemelisiniz.

Ne alınır?
Muğla ili ve ilçelerinde halıcılık çok ünlüdür. El sanatları ile ünlü olan bu ilimizden mutlaka bir halı, Yatağan ve Kavaklıdere den bakır eşyaları, kilim, destar almadan dönmeyiniz.

Ne yapılır?
Muğla ili kendi il merkezi güzellikleri yanında ilçeleri ile de bitmek tükenmeyen güzelliklere sahiptir.Bodrum'u, Fethiye'yi, Köyceğiz'i, Marmaris'i, Datça'yı görmeden,Mavi turlara katılmadan, Perşembe günleri kurulan Muğla Pazarı ve Arastayı gezmeden, Muğla Müzesi'ni ziyaret etmeden, Muğla Evleri'ni görmeden, Muğla yerel düğününü görmeden, Karabağlar Yaylası'nda dolaşmadan Muğla dan gitmeyiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder