Dindar aileler için tatil yerleri

Türkiye her ne kadar yüzde 99'u Müslüman bir ülke olarak anılsa da yaşam tarzlarına baktığımızda aynı mahallede yaşayanlar arasında bile büyük farklılıklar görebiliyoruz. Özellikle tatil
konusunda bu durum çok daha bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Kimisi mayosunu, bikinisini giyip her yaz denizin tadını çıkarıyor, kimisi denizin yanına bile yaklaşmıyor günaha girmemek için. En azından bu durum birkaç yıl öncesine kadar böyleydi. Fakat artık mütedeyyin aileler için de bir bir konaklama merkezleri hizmete girmeye başladı. Bu tür otellerin sayısı 50'ye yaklaşmıştır.

Eskiden dindar aileler Bodrum, Marmaris gibi yerlerde tatil yapmazlardı, akıllarına bile gelmezdi aslında. Şimdi ise her keseye uygun tatil olduğu gibi her "görüş"e uygun tatil imkanları da var.

İslami hassasiyeti olan insanlara sunulan bu hizmetler bir ihtiyacın sonucu olarak mı ortaya çıktığı yoksa ihtiyaç haline mi getirildiği ciddi bir tartışma konusudur. Neticede bugünün şartlarında ticaret insanların ihtiyaçlarını belirleyip onlara bu yönde hizmet sunma veya satış yapmaktan çok daha fazlası olmuştur. Reklamcılığın sınır tanımaz gelişimi ile birlikte günümüz tüccarları kimin neye ihtiyacı var diye düşünmüyorlar, hangi ürünü nasıl ihtiyaç haline getirebiliriz diye kafa yoruyorlar.

Yaz aylarında köyünde, kasabasında büyüklerinin yanında tatil yapan insanlara bir yılın yorgunluğunu ancak ve ancak otellerde, deniz kum ve güneş eşliğinde tatil yaparak atabilecekleri pompalanıyor sürekli. Denize giremeyen insanların bir eksiklik, eziklik hissetmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar.

İslami otellerin sayısının 50'de kalmayacağı çok açık olarak görülüyor değil mi?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder