Rize Ayder Yaylası'nda Heliski

Rize'nin Kaçkar Dağları'nda "heliski" yapan yabancı sporculara özenen halk için Ayder Yaylası'na "baby-lift" kuruldu. Amatör kayakçılar, 40 bin YTL'ye mal olan baby-lift'le pistin zirvesine taşınıyor. 300 metre uzunluğundaki baby-lift'ten 1 saatte 700 kişi yararlanabilecek. Sistem amatör kayakçılara hizmet vermek üzere planlandı.
Heliski kayak aktivitesi içinde doğanın dirençli alanları kullanılır. Bu aktivite sırasında kayakçılar helikopter tarafından dağların zirvelerine bırakılarak, zirveden orman katına kadar, belirli bir parkur olmaksızın adrenalin artırıcı kayışlarla düzlüklere ya da orman diplerine iner.

Bu inişler sırasında kayakçı heyecanı doruğa çıkarabilmek amacıyla helikopterden atlayışıyla birlikte ses bombası kullanarak küçük çığlar oluşturup bu çığların önünden kaçarak heyecanda pik yapar.

Bu uygulama dorukların doğal çığ düzenini bozmakta ve belirli yerlere kar yığını oluşturur. Kayakçılar kayışlarının sonunda arkalarından gelen karla birlikte bir düzlükte sipin atarak durur, bu sırada bu düzlüklere karın sıkıştırılmış olarak yığılmasını sağlar. Kaynak: CNN TÜRK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder