Izmit (Kocaeli) Kartepe Kayak Merkezi Hakkinda

Kış turizmi bize bu kadar yakın mı diyenler için inanılmaz bir yer Kartepe. İster günübirlik gidip gelebilir,isterseniz konaklayabilirsiniz. Böylece daha ekonomik bir kayak keyfi yaşayabilirsiniz. İstanbul’a sadece 115 km mesafededir. Bu yolun 90 km’si TEM gören muhteşem manzarası ile orman içerisinden 1 saat sürüyor.
Buranın adı Keltepe... Tepenin ismi değişmiş, Kartepe olmuş. Buraya, yani 1685 metrelik tepeye Kel adının verilme nedeni, yüksek ve sık ağaçların sardığı bir yer olmasından kaynaklanıyor.

Kartepe, uzunluk ve zorluk derecesi tatmin edici pistlere sahip, İstanbul'a bir, bir buçuk saat mesafede bir kayak merkezi, yılın turizm olayı sayılmalı.Tepe fazla yüksek gibi gelmeyebilir ama, burada nisan ayında bile kar vardır. Çünkü yoğun ağaç ve nem karın hemen erimesini, rüzgârla süpürülmesini önlüyor.

Doğayla baş başa kaldığınız yaklaşık 10 dakika süren yolculuktan sonra, bin 700 metre zirvedeki Kartepe’ye ulaşıyorsunuz. Kış sporlarının yapıldığı diğer turistik bölgelerden farklı olarak, deniz ve göl manzarasına sahip birkaç dağdan biri Kartepe. Sapanca Gölü’nü ve İzmit Körfezi’ni tepeden görüyor. Doğası ve benzersiz pistleriyle kısa sürede kayakseverlerin gözdesi olmaya aday mekan, en modern teleferik ve telesiyej sistemleriyle dikkat çekiyor. 3 milyon 500 bin metrekare alan üzerine yayılan tesislerde Türkiye’nin en büyük kayak pistleri yer alıyor.

Kayak yapmak için Kartepe, Geyikalanı ve Kürekdağı arasında kalan Kadıkonağı adı verilen alan kullanılıyor. Kartepe Kayak Merkezi, aslında sadece kayak turizmi için planlanmış bir tesis değil. Baharda yayla çiçekleri, yazın birbirinden güzel çam ağaçları, sonbaharda ise renkleriyle adeta alev alev yanan meşe ağaçları var. Ayrıca golften futbola, trekkingden, binicilik sporuna kadar her dönem için farklı etkinlikler düzenleniyor. Fakat en büyük yatırım kayak turizmi için yapılıyor.

Türkiye’deki diğer kayak merkezlerine oranla tabii şartları daha avantajlı olan Kartepe’de, 4 lift ve 12 pisti kullanmak mümkün. Kaymayı bilmeyenler için ayrı, profesyoneller için ise ayrı pistler organize edilmiş. Kar yağmazsa da fazla dert değil, suni kar hemen devreye giriyor. Bu soğuk aylarda hafta sonu tatilinizde güneş de açsa kayabilirsiniz.


Kartepe Kayak Merkezi‘nde 4 lift 3 telesiyej 1 teleski mevcut olup pist uzunlukları 400 m ile 3500 m arasında değişmekte. Kartepe Kayak Merkezi‘nde kayak sezonu Aralık sonlarından Şubat sonuna kadar sürüyor. Kartepe Kayak Merkezi‘nde kar kalınlığı normal şartlarda 80- 200 cm arasında değişiyor.

Kartepe, kayağa yeni başlayacak öğrenciler için de tam bir fırsat sunuyor. İstanbul'a yakınlığının yanı sıra, profesyonel hocalar eğitiminde, baby liftte çocuklarınız kısa bir sürede kayak sporunu öğrenebilecek. Ayrıca Resort Kartepe, çocuklarınıza başka fırsatlar da hazırladı. Çocuklar, bakıcının da bulunduğu çocuk odasında çok güzel anlar yaşayacak. Ayrıca animasyon gösterileri onları daha da eğlendirecek. Gündüz çocuk sinemasında, keyifli bir seyir yaşayacaklar.

Tek kişilik oda, haftaiçi 300 TL, haftasonu 350 TL, iki kişilik oda haftaiçi 400 TL, haftasonu 480 TL. İki kişilik oda artı ilave yatak haftaiçi 480 TL, haftasonu 550 TL. Maksimum 4 kişiden oluşan apart haftaiçi 520 TL, haftasonu ise 600 TL

Diğer kayak merkezleri


Bolu Kartalkaya
Bursa Uludağ
Kayseri Erciyes
Kastamonu Ilgaz
Isparta Davraz
Gümüşhane Zigana
Ankara Elmadağ
Erzurum Palandöken
Kars Sarıkamış
Alanya Saklıkent


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder