Çanakkale gezilecek yerler; Gelibolu yarımadası, şehitlikler

Sadece ülkemiz değil, Dünya tarihinin akış yönünü değiştiren 1915 Çanakkale Savaşının yapıldığı yerleri görebileceğiniz Gelibolu gezisine Kilitbahir Kalesi'neden başlayabilirsiniz. Bu şekilde Yarımadanın Güneyini ve dolayısıyla 18 Mart Deniz zaferinin yaşandığı yeri görebilirsiniz. Gezinize kuzey taraftan da başlayabilirsiniz. Yani Eceabat'a geçerek Kabatepe Müzesini ziyaret edebilirsiniz. Ve oradan da Conkbayırına geçebilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Gezilecek Yerler

Çanakkale savaşlarının en yoğun ve kanlı olarak yaşandığı yerdir. Bu milli parkta Seddülbahir Savaş Alanı, Tekke Koyu, Ertuğrul Koyu, İkizler Koyu, Hisarlık Tepe , Alçı Tepe , Zığındere , Kereviz Dere , Arıburnu, Anafartalar Savaş Alanlarında Kaba Tepe, Kanlı Sırt , Conkbayırı, Suvla ovası, ayrıca Türk Şehitlik ve Anıtları, Yabancı Mezarlık ve Anıtlar , Savaş kalıntıları, Tabyalar-silahlar, siperler, batıklar, Arkeolojik ve Tarihi Sitler , Müzeler ve Yerleşmeler görülmesi gerekli yerlerin başındadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda Türkler için en anlamlı noktalarda bir tanesi Çanakkale Şehitler Abidesidir.

Çanakkale Şehitler Abidesi


Abide Hizsarlık Tepe üzerindedir. Çanakkale savaşlarında şehit düşen 250 bin şehit anısına inşaa edilmiştir. 21/08/1960 tarihinde hizmete açılan anıt'ın yüksekliği 41,70 m'dir. Mimarları Doğan Erginbaş ve İsmail Utkular'dır


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder