Yalova Termal Kaplıcaları

Doğal güzelliklerle kaplı Yalova ilinin En güzel ilçerinden biri olan olan Termal adını Termal kaplıcalarından almıştır. termal kaplıcalarına yapılacak olan gezi turistik olmanın yanı sıra hem sağlık hem kültür hemde tarih gezisi olması nedeniyle bir taşla 5 kuş vurulacak bir gezi olacaktır. Kaplıcayı tanıtınca niçin böyle dediğimizi anlayacaksınız.

Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan termal kaplıcası sağlık yonunden oldukca faydalı özellikler içeriyor. Eğer suyu kaplıca olarak kullanırsanız burada sayamayacagımız kadar faydaları var. Mide hastalıklarından kas spazmına varis ten cilt hastalıklarına kadar yüzlerce fayda.
Eğer suyunu içerseniz mide rahatsızlıklarına bire bir geliyor. Daha bitmedi ayrıca kaplıca dışında bulunan göz taşı denilen kaplıcanın buharının çıktığı yerde gözlerinizi buhara tutarsanız göz hastalıklarına iyi geliyor.
Sağlık boyutu böyle .Bunun dışında Kaplıcanın o mühteşem bahçesinde En eski Anadolu uyğarlıklarının kalıntıları hala mevcut. Eski hitit Ve yunan kalıntıları olduğu söyleniyor.
Ayrıca Abdulhamit Han ın yaptırdığı mühteşem tarihi hamam kaplıcaya ayrı bir güzellik katıyor. Daha bitmedi .Atatürk ün de bir köşkü var kaplıcada. ve de tarihi Yalova evlerinin tüm özelliklerini gösteriyor.

Kaplıcanın bahçesi ise gezilmeye ve görülmeye değer. Harika bir doğal güzelliğe sahip. Daha önce hiç görmediğiniz çeşit çeşit ağaçların boy gösterdiği bahçede 600 yüzyıllık olduğu iddia edilen çınarları ise sankı zamana kollarını uzatmış gibi uzun ve derin.
Özetle Hem kaplıca hem dilenme hem doğsa gezisi hem tarihi gezi isteyenler hemde bir yerde bunları isteyenler için harika bir yer.
Eğer gezmeyi seviyorsanız muhakkak uğramalısınız.

1 yorum: