Budapeşte: Avrupada bayram tatili için ideal

Budapeşteyi görenler, budapeşteyi görmeden avrupayı gezdim demeyin derler. Budapeşte her tarafından buram buram tarihin aktığı bir şehir. Osmanlı'nın, rusların, almanların egemenliğinde yaşamış olan macarlar'ın hoş bir sloganı var.

"osmanlı yüzelli sene kaldı, almanlar seksen sene kaldı, ruslar elli sene kaldı, siz neden bir gece daha kalmıyorsunuz?" derler.

iki milyonluk nufusuyla yılda 20 milyon turist çeken budapeşte , tunanın ikiye böldüğü bir şehir. Macarların margit hyd dedikleri bir adası var ortada.

Harika bir parlamento binaları var. Mükemmel bir mimari, kahramanlar meydanı, özgürlük anıtı otuz kırk kilometre mesafedeki estergon kalesi...

Budapeşteye giderseniz en az on gün ayırın, yoksa gezdim demeyin.

Ayrıca avrupanın termal su merkezidir budapeşte/macaristan.

Bayram tatilini geçirmek için mükemmel bir yer. Bizim kaldığımız otelin kişi başı ücreti otuz euroydu. iki kişi olunca 45, üç kişi olunca 80 euro oluyordu. Tabi türk oteli olduğu için pazarlığa da açıktı.

Ama yaklaşık otel fiyatları öyle.

bir de iner inmez bir haftalık paso yaptırmayı unutmayın. çok faydasını göreceksiniz. bir hatfalık pasoya vereceğiniz para ise yirmi euro civarı olacaktır.

Eğer iki kişi mütevazi bir tatil yapacaksanız, cebinize iki üç bin euro alın ve yola çıkın. size yetecektir.

Eğer oradaki türklerle irtibata geçerseniz, vize konularında size yardımcı olacaklardır.

1 yorum:

  1. Evet,Budapeşte çok güzel bir şehir! Yılda 2 defa orası yaz tatilimi geçiriyorum! Görmeğe değer bir şehir.(Kiyevli bir kızın yorumu:))

    YanıtlaSil