Kuşadası gezilecek yerler

Aydın il merkezine 71 km uzaklıktaki Kuşadası Ege bölgesinin en popüler tatil merkezlerinden biridir. Aydınlıların kısaca "Ada" dedikleri bu turistik merkez kuzeyde Selçuk ve Pamucak, Güneyde Dilek yarımadası ile çevrilidir. Kuşadasının önemli özelliklerinden biri de birçok tarihi, turistik ve büyük şehir merkezlerine yakın olmasıdır. İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Mermaris, Bodrum gibi turistlerin en çok rağbet ettiği merkezlere yakındır. Kuşadası limanı Yunaninstan'a ait Sisam adasına çok yakındır. Bir nevi komşu Yunanistan'a denizden açılan kapıdır Kuşadası.

Kuşadası'nda gezilecek yerler yerli ve yabancı turistler için tatmin edicidir. Osmanlı'lar tarafından Ege Denizinde ileri karakol görevi görmesi için yaptırılan Güvercinada'yı gezebilirsiniz. Kuşadasında 650 yat kapasiteli Yat limanı ve Kruvaziyer bulunmaktadır. Buralardan Sisam adasına seferler mevcuttur. Ayrıca günübirlik yat turları yapma şansınız da var.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Kaleiçi Camisi en önemli tarihi yapılardır.

Plajları oldukça temiz ve denizi berraktır. Bazı plajlar: Kadınlar Denizi Plajı, Güvercin ada Plajı,Yılancı Burnu Plajı, Yavan su Plajı, Kara ova Plajı, Güzelçamlı Plajı, Sevgi Plajı, Kalamaki Plajı.

Kuşadasına gitmişken Çoban -diğer adıyla Yavan Su-, Venüs ve Güzelçamlık Kaplıcalarından faydalanın. Karaca mağarısını görmeden de dönmeyin.
İlgili bağlantılar
Dilek Yarımadası Milli Parkı
Kuşadası ulaşım, tarih, resimler
Kuşadası gezilecek yerler

7 yorum:

 1. Her yıl giderim. Özellikle Güzelçam Milli park ve koyları harika. Birinci koydaki plaj güzel ama çok kalabalık oluyor. Bu yüzden en sondakini tavsiye ederim. Kum değil ama küçük taşlar var. Deniz genellikle sakin.

  YanıtlaSil
 2. yarin gidiyoruz.cok mutluyum.

  YanıtlaSil
 3. oteller berbat güzel çamlıda
  kısa ve net bir yorum adı var sadece buranın

  YanıtlaSil
 4. adsıza katılıyorum güzelçamlı otelleri kalite olarak berbat doğa deniz on numara

  YanıtlaSil
 5. Kuşadası'na gelecekseniz Adaland'e uğramadan dönmeyin. Su parkı, yunus parkı ve deniz parkı seçenekleriyle Avrupa'da 1 numara..Sürekli kendini yenileyen bir yer. Büyük küçük eğlenceye doyacaksınız..
  www.adaland.com

  YanıtlaSil
 6. Evet yani Kuşadası'nda Adaland iyiki var her yaz adaya gelmem için bir sebep. Her yaz değişik arkadaşlarla geldiğim ve değişmiş bulduğum süper bir su parkı. Sürekli yenileniyorlar: kaydıraklar, yunus parkı, deniz parkı, Rafting derken her geçen gün daha güzel olmaya başladı. Çok çok keyifliiii mutlaka dolu dolu bir gün geçirin;)

  YanıtlaSil
 7. Evet yani Kuşadası'nda Adaland iyiki var her yaz adaya gelmem için bir sebep. Her yaz değişik arkadaşlarla geldiğim ve her yıl daha iyi bulduğum süper bir su parkı. Sürekli yenileniyorlar: kaydıraklar, yunus parkı, deniz parkı, Rafting derken her geçen gün daha güzel olmaya başladı. Çok çok keyifliiii mutlaka dolu dolu bir gün geçirin;)

  YanıtlaSil