Gölcük / Ödemiş

Gölcük Ödemişe bağlı küçük bir yayla beldesi. 1050 metre yüksekliğindeki Gölcük'e iki şekilde ulaşabilirsiniz: İzmir Aydın yolundan Torbalı üzerinden veya İzmir Ankara yolundan giderken Salihli üzerinden.

Gölcüğe çıkmak için Ödemiş'den geçmek zorundasınız. Ödemiş'in meşhur köftesini yiyerek karnınızı doyurduktan ve Ödemiş'in tarihi zanaat dükkanlarını gezdikten sonra yaklaşık 20 km'lik tırmanışa başlayabilirsiniz.

Virajlı olan yolda giderken şöför haricindekiler o muhteşem manzarayı seyre doyamaz. Ancak filmlerde, belgesellerde görebileceğiniz çevresi yemyeşil ağaçlarla çevrili o muhteşem gölde yüzebilir, sandalla gezebilir, balık avlayabilirsiniz. Kervit, sazan, yayın balığı gibi tatlı su balıkları yakalayabilirsiniz. Mevsiminde giderseniz erik büyüklüğünde, nar gibi kıpkırmızı kirazlardan tatama fırsatınız da olur.

Kış aylarında gölün üzerinin buz tuttuğunu, hatta üzerinde araba sürülebileceğini söyleniyor. Ama siz yine de denemeyin.

Civardaki tepelere çıkıp gölü daha bir güzel görebilir, kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca pazar günleri gölün çevresinde kurulan pazardan köylü kadınların yaptığı elişleri satın alabilirsiniz.

Buradaki meşhur yemek, oğlak etinden yapılan güveç. Ayrıca, sarmısak soslu ızgara yayın balığının da tadına bakmanızı öneririz.

Gölcükte konaklamak için motel var. Çadır kurmak için uygun alanlar nmevcut. Ama sakın unutmayın, Temmuz, ağustos da olsa yanınıza kalın giysiler, battaniye alın.

2 yorum:

  1. BİR ÖDEMİŞLİ OLARAK HERKESİN GÖRMESİ GEREKEN BİR YER
    GÖLCÜK TEMİZ HAVA SICAK İNSANLAR MÜKEMMEL BİR YER

    YanıtlaSil
  2. hele bir de birgi kasabamız var ki,tarih kokar sokakları,doyamazsınız dolaşmaya.her ev sizi alır başka yaşamlara götürür.bir çınar altında oturup gözlerinizi kapatın ve dinleyin doğayı,tarihi.şiddetle tavsiye ederim.

    YanıtlaSil