Efes Antik Kenti - Selçuk

İzmir'in Selçuk ilçesindeki Efes (Ephesos) Antik Kentinin tarihi M.Ö. 6000 yıllarına dayanır. Bunun anlamı bu şehrin Cilalı Taş devrinde kurulduğudur. Yani Neolitik dönem. Efes'in aynı zamanda Hititlere ait yerleşim yeri olduğu yeni yapılan araştırmalarla saptanmıştır. Hititler zamanında bu şehrin adı Apasas idi.Bugün gördüğümüz kalıntıların bulunduğu Efes, Büyük İskender zamanında M.Ö. 300 yıllarında kurulmuştur. Efes Roma ve Hellenistik çağlarında 200,000 kişilik nüfusuyla döneminin en büyük ve önemli yerleşim birimi ve en önemli liman kentiydi. Efes Bizans döneminde Ayasuluk Tepesine taşınmış, sonra Aydınoğulları tarafından alınan şehir zamanla önemini yitirmiş ve günümüzde Selçuk adını almıştır.

Efes tarih boyunca sadece liman kenti özelliği ile öne çıkmamış, aynı zamanda bilim, kültür, sanat gibi alanlarda tarihe yön veren gelişmelerin merkezi olmuştur.

Efes'in Roma dönemindeki konumu İstanbulun Osmanlı dönemindeki konumuna benzer. Efes doğu ile batı arasında bir kapı gibiydi. Bu yüzden bu dönemde Asya eyaletinin başkentliği yapmıştır uzun süre.

Efes'in en önemli özelliklerinden biri de dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağının burada bulunmasıdır.

Efes Antik kentinin kalıntıları 8 km²'lik bir alana yayılmıştır. Bu turist ziyaretlerine açıktır. Bu alandaki başlıca bölümlere şöyledir.
- Hırıstiyanlar için büyük önemi olan St. Jean Kilisesinin bulunduğu Aysuluk Tepesi.
- Artemis Tapınağı
- Hellenistik ve Bizans dönemi yerleşim yeri olan Efes
- Osmanlı döneminden izler taşıyan şirin ilçe Selçuk.

Efes bugün Türkiye'nin en çok ziyaretçi çeken turistik ve tarihi bir merkezidir. Kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Efes'de bulunan başlıca tarihi yerler:
- St. Jean Bazilikası
- Artemiz Tapınağı
- Yedi Uyurlar
- Vedius Gymnasium (dönemin üniversitesi)
- Stadyum
- Akrapol
- Bizans Hamamları
- Çifte Kiliseler (konsül kilisesi)
- Liman Hamamları
- Liman Caddesi (Arkadiana)
- Tiyatro
- Mermer Cadde
- Celsus Kitaplığı
- Aşk Evi
- Skolastika Hamamı
- Hadrian Tapınağı
- Traian Çeşmesi
- Domitian Tapınağı
- Devlet Agorası
- Belediye Sarayı
- Odeon
- Meryem Ana evi
- İsabey Camisi
- Ayasuluk Kalesi

5 yorum:

 1. Servet Kökçü10 Ağustos 2008 16:01

  Nerdeyse tarih öncesine dayanan bir tarihi olan Efes antik kentinin içinden geçerken sanki tarihte yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz kendinizi.
  Burayı ziyaret edeceklere tavsiyem şu olur. Ya bir rehber eşliğinde gezin, ya da girişte verilen kulaklıklardan kiralayın.

  YanıtlaSil
 2. çok güzel bir yer görmenizi tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir yer
  tavsiyem gidin hele yaz tatillerinde ben gittim gördüm çok güzel

  YanıtlaSil
 4. tavsiye ediyorum özelliklede bodrumu çok güzel 1yer

  YanıtlaSil