Batı Karadeniz, Cide tatil yerleri

Tatil deyince aklınıza sadece plaj, deniz, alkol, disko, dans gelmeyenlerdenseniz Karadeniz kıyılarını salık veririm. Hem doğal güzellikleri hem de sakinliği ile Karadeniz kıyıları iyi bir tatil mekanıdır. Bu tatilde Kastamonu'nun ilçesi Cide'de idim.

Karadeniz kıyılarının tek olumsuz yönü ulaşımı. Yolları çok virajlı. Hele bir de direksiyon başında iseniz manzaranın tadını falan unutuyorsunuz. Cide'de lastiğimiz patladı. Beceriksizlik dizboyu bizde. Bir lastik değiştirmeyi beceremiyoruz. Sahilde lastikçi bulamadık. Esnaftan telefon rehberi istiyorum, yok. Lastikçilerin yerini tarif ediyorlar. Otogar civarında imiş. Aklıma otogardaki bir firmayı aramak geldi. Cide Tekiner firmasının telefonuna ulaştım. Sağolsun, Hayrettin Bey yardımcı oldu. Bize lastikçiyi bulup telefonla bildirdi. Hayrettin Bey'e buradan teşekkür ediyoruz. Lastikçimiz Haydar Usta'ya da teşekkürlerimizi buradan iletiliriz.

3 gündüz 2 gece geçirdim Cide'de. Emekli Halk Eğitim Müdürü Mehmet Narin Bey'in evinde misafir olduk iki gece. Üç sene önce uğradığımızda da aynı evde kalmıştık. Güleryüzlü ev sahiplerimize de teşekkür ediyorum. Eğer Cide'de kalmayı düşünürseniz Mehmet Bey'in telefon numarasına TTrehber'den ulaşabilirsiniz. Cide'de evlerin bir katı genelde pansiyon olarak kullanılıyor. Fiyatlar gayet makul.

Tatil için gittiğim yerlerde oranın mahalli yemeklerini tadarım. Cide'ye özgü bir yemek duymadım. Kastamonu'nun saç usulü etli ekmeğini Kumsal Aile Çay Bahçesi'nde tadabilirsiniz. Hemen karşısında Ardem Pastanesi var, sabahları kahvaltı için sıcak poğaçalar çıkarıyor. Poğaçalar güzeldi. Cide'nin meşhur cevizli helvası var bir de. Önceki gidişimde tatmıştım, taş gibi sert olduğu için hoş bir izlenim bırakmamıştı bende.

Hediyelik eşya olarak, Cide'nin meşhur sarı yazması var. Cide Belediyesi Rıfat Ilgaz ve Sarı Yazma Festivali düzenliyor. Festival temmuz ayının ilk haftasında olduğu için göremedik.

Cide'den doğuya doğru giderseniz İnebolu ve sinop sahillerini, batıya doğru giderseniz Kurucaşile ve Amasra'yı görebilirsiniz. Hafta sonu için iyi bir tatil olabilir.
Yukarıda gördüğünüz fotoğraf Nokia 6300 ile çekildi.
Kaynak: Net Günlüğü

1 yorum:

  1. Cideyle ilgili ufak bir araştırma yaparken yazınıza rastladım.Bende bayram tatilini geçirmek üzere Ankara'ya hem yakın hemde şirin bir yer arıyorum..Umarım iyi vakit geçiririm bende.Ve umarım bahsettiğiniz şu Mehmet Bey'i bulabilirim :)

    YanıtlaSil